середу, 16 листопада 2016 р.

Сценарій свята "У світі казки чарівної"

Сценарій свята
«У світі казки чарівної»
(для молодших школярів)
Мета: навчальна – поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості,активізувати читацьку пам’ять;
            розвиваюча – удосконалювати навички виразного читання, збагачувати  словниковий запас, розвивати творчі здібності, коригувати логічне мислення, увагу,  емоції, використовуючи ситуації подиву, радості, зацікавлення, формувати оцінні  судження;
            виховна – виховувати чуйність доброзичливість сміливість, справедливість,  дружелюбність, інтерес до народної творчості та любов до українських казок
Обладнання. Ілюстрації до казок, клубок ниток, казкове лото, маски персонажів, казкові предмети, виставка книг, запис мелодій до казок
Хід заходу
 Ведучий 1:
 Існує книг багато на землі.
Вони цікаві, мудрі, гарні.
Та кожен з нас, дорослий чи малий,
Всяк казочку читати полюбляє.
Ведучий 2:
Казка – це світ чарівний та незвичний,
Казка – це диво, сповнене краси.
Поринуть в казку, це ж бо так цікаво,
Це справді свято, радість для душі.
Ведучий 1:
У казці звірі мову мають,
Дерева розмовляють, мов живі.
Добро і правда завжди зло долають,
Тому і люблять казку діти всі.
Ведучий 2:
Мудра казко, казко-чарівнице,
Ти даруєш ласку, вчиш ростить пшеницю.
Поведи нас за собою
В світ прекрасний і чудовий.
Ведучий 1:
Казочко, казочко, ти приходь до нас,
Завітай любесенько  в наш затишний зал.
В країну Казок підемо я і ти,
У казці всім цікаво побувати.
Ведучий 2:
Там вірних друзів можемо знайти,
І з ними хочемо потанцювати.
Сьогодні ми казку сюди запросили,
Щоб бачити казочку, слухать гуртом,
А казка в завії десь там заблудила,
Давайте її погукаєм разом! 
- Казко, казко, приходь до нас!
Під мелодію заходить Казка
Казка:
                   Вітаю вас, дорослі і малі,
Від всіх казок низенький вам уклін.
Я – казка мудра. Хочу вам сказати,
Що кожен з вас мене повинен знати,
Бо кажуть, казка вчить на світі жити
Та правду й волю завжди боронити.
Дякую, що ви запросити мене на свято. А зараз я запрошую вас до подорожі. Яку дорогу обрати, куди вирушати? Ми помандруємо у мій чарівний світ, а дорогу нам вкаже чарівний клубочок. (Котить клубочок)
Подивіться, куди привів нас чарівний клубочок? Що це? (Малюнок замку)




-    Ви хочете сюди зайти?
-         У казковому замку є скарб. Ви хочете його знайти? (Так)
виставка книг
-         А нам допоможуть знайти скарб знання народних казок
1.     Орієнтування в дитячих книжках
-         Назвіть книги, які бачите на виставці.
-         Що обєднує ці книги?
-         Хто автор цих казок?
-         Які казочки вам відомі?
-         Ви багато знаєте. Тож вирушаймо!
                                                    1 зала - Загадкова
-         Послухайте вірші і впізнайте казку. (учні відгадують казки,  і вивішуються ілюстрації)
      1 учень:
      На городі що за черга?                                              
Дід і Баба тут стоять,
Тягнуть щось поперед себе
І не витягнуть ніяк.
Казку швидко ви впізнайте,
Всіх героїв відгадайте.
      2 учень:
Хто кругленький і смачненький
Із віконця скік та скік
Втік від Баби і від Діда
До Лисички на язик?
Це не Зайчик і не Котик
Не Бичок, не сірий Вовк
Це веселий, хвалькуватий,
Невгамовний …

3 учень:
      В’ється річка невеличка,             
Хлопчик у човні сидить,
З берега матуся кличе,
Щоб обідом пригостить,
І вгадати цього героя –
Справа зовсім нескладна,
Казка ця усім відома,
Про … вона.
                                      
4 учень:
Сидить півник на печі
Їсть смачненькі калачі
Тут лисичка прибігає,
Мерщій півника хапає
Біжить котик рятувати,
В лисиці півника забрати.                 
                                          2 зала – Бюро знахідок
-         Герої казок загубили речі. Ми допоможемо їм? Розглянемо ці предмети і повернемо їх власникам. ( На столі предмети: яйце, глечик, солом’яний бриль, рукавичка, колосок)
Діти відгадують з яких казок ці предмети і хто їх власники
                                                       3 зала – Пісенна
-         Хто з героїв співав пісеньки?(Звучать записи мелодій до казок)
o   «Я від баби втік, я від діда втік»
o   «Я гусяток пасла, полювать ходила»
o   «Ой у лиски, лиски новий двір, тай чотири дочки на вибір»
o   «Приплинь, приплинь до бережка, дам я тобі їсти й пити»
                                        4 зала – Математична
Групова робота
-     Потрібно дати відповідь на казкові питання.
I-а група .
      - Скільки звірів зустрів Колобок у лісі?
      - Скільки тварин тягло ріпку?
      - Скільки мешканців було у рукавичці?
II-а група.
- Скільки козенят було у матері-кози?
- Скільки яєць знесла Курочка Ряба?
- Який герой попросився у рукавичку третім?
                                                         5 зала – Ігрова
                                        Гра «Пантоміма»
-         Покажіть:
1)    Пана Коцького, який смачно пообідав.
2)    Вайлуватого ведмедя.
3)    Зайчика, який усього боїться.
4)    Телесика, який пливе в човні.
5)    Героїв казки, які тягнуть ріпку.
                                               6 зала – Театральна
1. Інсценізація уривка з казки «Лисичка і Журавель» (учні в масках Лисички і Журавля)                    
      2. Корекційне завдання для розвитку сенсорних здібностей
·        Завдання від Лисички «Впізнай крупу» (розпізнавання на дотик круп: гречаної, рисової, манної, пшоняної)

·        Завдання від Журавлика «Казкове лото» (складання назв казок)
          
                                                       7 зала- Сміху
      -    Які чотири казочки переплутались? (учень читає текст)
      Жили собі Дід та Курочка Ряба. І була у них Баба. Попросив якось Дід у Баби:Знеси мені  яєчко. І Баба спекла Дідові Колобка. Поклала його на вікно нагрітися, а Курочка бігла,   хвостиком махнула, Колобок упав і розбився. Дід плаче, а Баба його просить:Зроби мені  Соломяного Бичка, а я його буду пасти. Дід зробив. Сіла Баба пасти Курочку Рябу.   Раптом вибігає з лісу Заєць, схопив зубами Бичка, потяг у хащу. Дивиться Баба – немає  Бичка, стала його кликати:Івасику-Телесику, приплинь до бережка! Схопив Дід Відьму і Посадив у погріб. Стала проситися вона:Відпусти мене, Діду, я тобі капусти принесу!  Івасик-Телесик заліз на дерево, а Заєць взявся зубами дерево гризти. По небу гуси-лебеді летіли. Став Івасик проситися в них, щоб врятували і віднесли до Діда, Баби та Курочки  Ряби.
                                                         8 зала – Художня
-         З якої казки герой? (ілюстрації до казок)

         Казка:
-         Ми пройшли всі зали, а скарбу не знайшли?!Допоможе нам чарівний клубочок, клубочок-памяті. Він вкаже дорогу. (Діти розмотують клубочок і пригадують назви казочок, вказують чого вчить казка, чим сподобалась)
-         А ось і скарб(скринька з цукерками), ми з вами його поділимо.
Казка:

От і настав час повертатися мені до свого королівства, а ввечері, коли будете лягати спати, ми знову зустрінемось. До зустрічі! 
Урок з літературного читання у 2 класі
Розділ « Народна казка»
 Тема уроку: Скринька українських народних казок.
Визначення героїв казки «Колобок» 
Мета  уроку:
навчальна: поглиблювати  знання  учнів  про  казку;  формувати
комунікативну  компетентність; 
розвиваюча: розвивати  навички  діалогічного мовлення; удосконалювати техніку читання учнів, використовуючи різні види роботи над текстом; збагачувати  активний словниковий  запас;  учити  правильно  висловлювати  власні  думки;
виховна:  виховувати любов до народної творчості, слухняність, ввічливість
Тип уроку:формування умінь та навичок.
Методично-дидактичне забезпечення : мультимедіа  -  проектор, комп’ютерна система, презентація «Колобок», ілюстрації до казки (додатки 6-10),  складові  таблиці,  картки  з  текстовими  завданнями, індивідуальні картки, маски казкових героїв, фішки –призи.

Хід уроку
I.  Організаційний момент
Учитель:  Добрий день, діти.
Сядьте всі гарненько,
Руки покладіть рівненько,
Голови вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
Мені, діти, посміхніться,
Веселіше подивіться.

Учитель: Діти, погляньте  один на одного, посміхніться,
доторкніться долоньками, побажайте успіхів. Із промінчиків добра,
що  засяяли на ваших обличчях, ми і розпочнемо урок читання.
-   Прочитаємо разом девіз нашого уроку:
(промовляють разом)
Гарно читаємо,
Чітко відповідаємо,
 У світ казок пірнаємо,
Мовлення своє розвиваємо.
ІІ. Мовленнєва розминка.
Вправи для розвитку артикуляційного апарату.
- Жодна людина не може гарно читати, якщо в неї слабкі легені .
Тому ми повинні постійно їх тренувати.
1.  Тренуємо легені 
v  Вправа «Кулька».
У кого найбільша кулька (імітують надування кульки).
v  «Кульбабка» - повільно подути, щоб парашутики  кульбабки
легенько розлетілися.
v  «Свіча» - 3 рази уявно загасити полум'я свічі.
3.Читання піраміди слів на розширення кута зору.

 


                                              Каз         ка
                                            Каз            кар
                                          Каз                очка
                                        Каз                    ковий
                                      Каз                        итися

-Пригадаємо відомі нам казочки за допомогою чистомовки:
Ла-ла-ла – ваша мати …(прийшла).
Ідь-ідь-ідь – в рукавичку вліз … (ведмідь).
Ить-ить-ить – в Лиски в животі … (бурчить).
Ок-ок-ок – їй назустріч … (колобок).
Ля-ля-ля – пригостила … (журавля).
  ІІІ. Актуалізація опорних знань про казку
-  Як  називається  розділ,  який  ми  вивчаємо?  (українські народні казки)
-  Чому  вони  так  називаються,  хто  є  автором  цих  казок?
(український народ)
-  Хто  є  улюбленими  героями  українських  казок?
 (зайчики-побігайчики,  лисички-сестрички,  вовчики-братики,  їжачки,
ведмеді та інші тварини)
-  Про  що  найчастіше  розповідається  в  казках?  (одвічна боротьба добра
 і зла)
-  Які  асоціації  виникають  у  вас,  коли  ви  читаєте  казку?



Казка – це чарівна країна, де добро завжди перемагає зло.
Казки – це наші великі вчителі, які спочатку виховують, а вже потім розважають.
 Казка – це диво. Вона дає нам привід для роздумів, навчає, приносить багато радості.
Робота над прислів’ям ( зі слів скласти прислів’я)
Казка вчить, як на світі жить.
  ІV. Зарядка для очей
Вправи «Пугач»,  «Мітли», «Упіймай зайчика»
  V. Мотивація навчальної діяльності.
        Повідомлення теми і мети уроку
1. Ви вже здогадалися, що сьогодні ми будемо працювати із українською народною казкою. А от з якою? Спробуйте здогадатися за героями. Це ще й буде перевіркою домашнього завдання: згадати якнайбільше українських народних казок.
Загадки.
Ø В темнім лісі проживає, 
Довгий хвіст пухнастий має, 
Та на місці не сидиться, 
А зовуть її… (лисиця). 

-  Яка це може бути казка? 
Ø Ходить хмуро між дубами, 
Хижо клацає зубами, 
Весь, як є, — жорстока лють, 
Очі в нього так і ллють.
 Зачаївся ось, примовк. 
Грізний звір цей , звісно,… (вовк). 

-  Яка це може бути казка? 
Ø Хоч у нього й шуба є, 
Та як холод настає, 
Він не їсть тоді й не п’є, 
І не ходить , й не гуляє, 
А у лігво спать лягає. (Ведмідь) 

Ø Не ходжу я, а скакаю, 
Бо нерівні ноги маю. 
Через поле навмання 
Перегнав би я коня. (Заєць) 
-         Яка це може бути казка? 
Ø Кругленьке, смачненьке, запашненьке
На віконці остигало, 
Від звірят усіх втікало, 
Та лисці на язик попало. 
-  То яка ж це казка? 
 2.   Протягом уроку ви повинні згадати цю казку, навчитися визначати дійових осіб казки і виділяти серед них головного героя, складати характеристику героїв.       
А працювати ми будемо за таким планом: 
v Вгадуємо казку 
v Згадуємо казку 
v Складаємо карту персонажів 
v Змінюємо казку 
v Казка вчить, як на світі жить. 
VІ. Опрацювання української народної казки «Колобок» 
1.Слухання і перегляд казки  (презентація)
2.Словникова робота      
Хижка  - відгороджене місце в коморі  або великий ящик  для зсипання зерна, борошна. 
Засік -невисокий, земляний насип вздовж стін хати  знадвору. 
Призьба -  окрема будівля для зберігання зерна тощо. 
3.Робота за змістом
- Яких героїв казки ви запам’ятали?  - Хто є головним героєм? 
- Чи можна назвати Колобка веселим, довірливим, хвальковитим?
- А лисичка якою була?
- Як ви вважаєте, чому саме так закінчилася казка?
4. Первинне читання твору учнями. 
 5. Фізкультхвилинка
У країні казочок жив веселий колобок,
Разом з ним усі звірятка вишикувались на зарядку.
Похитали головою, раз притупнули ногою,
Руки вгору піднесли, трішки ними потрясли,
Нахилились вліво, вправо, та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз, раз – присіли, піднялись,
Головою похитали й працювати знову стали.
6. Робота за ілюстраціями
Розташуйте  персонажів  казки  у  такій  послідовності,  у  якій
вони з’являються у творі. 
7. Інсценування казки
6. Робота в парах Учитель:  Зараз,  діти,  будемо  працювати  в  парах.  Вам  потрібно визначити риси характеру свого героя казки і показати оплесками
 Пари «Колобок»
 Пари «Заєць»
  Пара «Вовк»
  Пари «Лисиця»
Слова для характеристики:
Хитра, підступна, спритна….
Боязкий, слабкий, несміливий…
Жорстокий, злий, жадібний…
Веселий, хвальковитий, неслухняний, неввічливий, довірливий
8. Складання  «Синквейна»
Колобок
Який? Який?
Що робив? Що робив? Що робив?
Речення про Колобка.
Слово-висновок
9.Визначення головної думки казки
Учитель: Кожна казка має свою виховну мету. А чому саме вчить нас казка «Колобок»?
Гра «Так» чи «Ні»
1)  Казка вчить нас бути слухняними? Так.
2)  Ми повинні бути такими, як Колобок? Ні.
3)  Потрібно з кожним, кого зустрінеш, починати розмову? Ні
 4)  Потрібно завжди вітатися з тим, кого зустрінеш? Так.
-  Які слова вітання потрібно вивчити Колобку?
YІІ. Підсумок уроку
Учитель: Над якою казкою ми працювали на уроці? Чи є в неї автор?
Гра «Продовж речення»
-  На уроці мені найбільше сподобалось…
-  Я вчився…..
-  Я дізнався…..
-  Колобок вдячна вам за активність на уроці і дарую вам веселих колобків.
YІІІ.Домашнє завдання
-  Діти, вдома ви прочитаєте і перекажете казку «Колобок» с. 35-37
Намалюєте свою ілюстрацію до казки.