Урок з літературного
читання у 2 класі
Розділ « Народна казка»
Тема уроку: Скринька українських
народних казок.
Визначення героїв казки «Колобок»
Мета уроку:
навчальна: поглиблювати знання
учнів про казку;
формувати
комунікативну компетентність;
розвиваюча: розвивати навички
діалогічного мовлення; удосконалювати техніку читання учнів,
використовуючи різні види роботи над текстом; збагачувати активний словниковий запас;
учити правильно висловлювати
власні думки;
виховна: виховувати любов до народної творчості,
слухняність, ввічливість
Тип уроку:формування умінь та
навичок.
Методично-дидактичне забезпечення : мультимедіа -
проектор, комп’ютерна система, презентація «Колобок», ілюстрації до
казки (додатки 6-10), складові таблиці,
картки з текстовими
завданнями, індивідуальні картки, маски казкових героїв, фішки –призи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель: Добрий день,
діти.
Сядьте всі гарненько,
Руки покладіть рівненько,
Голови вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
Мені, діти, посміхніться,
Веселіше подивіться.
Учитель: Діти, погляньте
один на одного, посміхніться,
доторкніться долоньками,
побажайте успіхів. Із промінчиків добра,
що засяяли на ваших обличчях, ми і розпочнемо
урок читання.
- Прочитаємо разом девіз нашого уроку:
(промовляють разом)
Гарно читаємо,
Чітко відповідаємо,
У світ казок пірнаємо,
Мовлення своє розвиваємо.
ІІ. Мовленнєва розминка.
Вправи для розвитку
артикуляційного апарату.
- Жодна людина не може
гарно читати, якщо в неї слабкі легені .
Тому ми повинні постійно
їх тренувати.
1. Тренуємо легені
v
Вправа «Кулька».
У кого найбільша кулька
(імітують надування кульки).
v
«Кульбабка» - повільно подути, щоб
парашутики кульбабки
легенько розлетілися.
v
«Свіча» - 3 рази уявно загасити полум'я свічі.
3.Читання піраміди слів
на розширення кута зору.
Каз ка
Каз кар
Каз очка
Каз ковий
Каз итися
-Пригадаємо відомі нам
казочки за допомогою чистомовки:
Ла-ла-ла – ваша мати
…(прийшла).
Ідь-ідь-ідь – в рукавичку
вліз … (ведмідь).
Ить-ить-ить – в Лиски в
животі … (бурчить).
Ок-ок-ок – їй назустріч …
(колобок).
Ля-ля-ля – пригостила …
(журавля).
ІІІ. Актуалізація опорних знань про
казку
- Як
називається розділ, який
ми вивчаємо? (українські народні казки)
- Чому
вони так називаються,
хто є автором
цих казок?
(український народ)
- Хто
є улюбленими героями
українських казок?
(зайчики-побігайчики, лисички-сестрички, вовчики-братики, їжачки,
ведмеді та інші тварини)
- Про
що найчастіше розповідається в
казках? (одвічна боротьба добра
і зла)
- Які
асоціації виникають у вас, коли
ви читаєте казку?
Казка – це чарівна
країна, де добро завжди перемагає зло.
Казки – це наші великі
вчителі, які спочатку виховують, а вже потім розважають.
Казка – це диво. Вона дає нам привід для
роздумів, навчає, приносить багато радості.
Робота над прислів’ям ( зі слів скласти
прислів’я)
Казка вчить, як на світі
жить.
ІV. Зарядка для очей
Вправи «Пугач», «Мітли», «Упіймай зайчика»
V. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети
уроку
1. Ви вже здогадалися, що сьогодні ми будемо працювати із
українською народною казкою. А от з якою? Спробуйте здогадатися за героями. Це
ще й буде перевіркою домашнього завдання: згадати якнайбільше українських
народних казок.
Загадки.
Ø В темнім лісі
проживає,
Довгий хвіст пухнастий
має,
Та на місці не
сидиться,
А зовуть її…
(лисиця).
- Яка це може бути казка?
Ø Ходить хмуро між
дубами,
Хижо клацає зубами,
Весь, як є, — жорстока
лють,
Очі в нього так і ллють.
Зачаївся ось, примовк.
Грізний звір цей ,
звісно,… (вовк).
- Яка це може бути казка?
Ø Хоч у нього й шуба
є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді й не
п’є,
І не ходить , й не
гуляє,
А у лігво спать лягає.
(Ведмідь)
Ø Не ходжу я, а
скакаю,
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання
Перегнав би я коня.
(Заєць)
- Яка це може бути казка?
Ø Кругленьке, смачненьке,
запашненьке
На віконці остигало,
Від звірят усіх
втікало,
Та лисці на язик
попало.
- То яка ж це казка?
2.
Протягом уроку ви повинні згадати цю казку, навчитися визначати дійових
осіб казки і виділяти серед них головного героя, складати характеристику
героїв.
А працювати ми будемо за
таким планом:
v Вгадуємо казку
v Згадуємо казку
v Складаємо карту
персонажів
v Змінюємо казку
v Казка вчить, як на світі
жить.
VІ. Опрацювання української народної казки «Колобок»
1.Слухання і перегляд казки (презентація)
2.Словникова робота
Хижка - відгороджене місце в коморі або великий ящик для зсипання зерна, борошна.
Засік -невисокий,
земляний насип вздовж стін хати
знадвору.
Призьба - окрема будівля для зберігання зерна
тощо.
3.Робота за змістом
- Яких героїв казки ви
запам’ятали? - Хто є головним
героєм?
- Чи можна назвати
Колобка веселим, довірливим, хвальковитим?
- А лисичка якою була?
- Як ви вважаєте, чому
саме так закінчилася казка?
4. Первинне читання твору учнями.
5.
Фізкультхвилинка
У країні казочок жив
веселий колобок,
Разом з ним усі звірятка
вишикувались на зарядку.
Похитали головою, раз притупнули
ногою,
Руки вгору піднесли,
трішки ними потрясли,
Нахилились вліво, вправо,
та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз,
раз – присіли, піднялись,
Головою похитали й
працювати знову стали.
6. Робота за ілюстраціями
Розташуйте персонажів
казки у такій
послідовності, у якій
вони з’являються у
творі.
7. Інсценування казки
6. Робота в парах
Учитель: Зараз, діти,
будемо працювати в
парах. Вам потрібно визначити риси характеру свого героя
казки і показати оплесками
Пари «Колобок»
Пари «Заєць»
Пара «Вовк»
Пари «Лисиця»
Слова для характеристики:
Хитра, підступна,
спритна….
Боязкий, слабкий,
несміливий…
Жорстокий, злий,
жадібний…
Веселий, хвальковитий,
неслухняний, неввічливий, довірливий
8. Складання
«Синквейна»
Колобок
Який? Який?
Що робив? Що робив? Що
робив?
Речення про Колобка.
Слово-висновок
9.Визначення головної думки казки
Учитель: Кожна казка має
свою виховну мету. А чому саме вчить нас казка «Колобок»?
Гра «Так» чи «Ні»
1) Казка вчить нас бути слухняними? Так.
2) Ми повинні бути такими, як Колобок? Ні.
3) Потрібно з кожним, кого зустрінеш, починати
розмову? Ні
4)
Потрібно завжди вітатися з тим, кого зустрінеш? Так.
- Які слова вітання потрібно вивчити Колобку?
YІІ. Підсумок уроку
Учитель: Над якою казкою
ми працювали на уроці? Чи є в неї автор?
Гра «Продовж речення»
- На уроці мені найбільше сподобалось…
- Я вчився…..
- Я дізнався…..
- Колобок вдячна вам за активність на уроці і
дарую вам веселих колобків.
YІІІ.Домашнє завдання
- Діти, вдома ви прочитаєте і перекажете казку
«Колобок» с. 35-37
Намалюєте свою ілюстрацію
до казки.
Немає коментарів:
Дописати коментар